Tuore ylioppilas Leevi Berg ei pääsykokeista stressaa

Viime aikoina tuore ylioppilas Leevi Berg ei ole voinut tavata ystäviään isolla porukalla keskustassa. Nyt pitää alkaa miettiä missä ylioppilasjuhlat elokuussa järjestetään. Kuvaaja Minna Mäki-Heikkilä

Uutiset

Julkaistu: Kirjoittaja: carita marion forsman

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Oululainen Leevi Berg kirjoitti tänä keväänä ylioppilaaksi Merikosken lukiosta. Viime viikon torstaina hän sai vihdoin tiedon, että ylioppilasjuhlat järjestetään tänä vuonna koronatilanteen takia 29.8.

”Armeijasta pitää hommata vapaata, mutta muuten on mukava, että on lämpimät kelit. Vielä pitää miettiä missä juhlat järjestetään”, sanoo Berg.

Suunnitelmia toukokuun viimeiselle lauantaille eli perinteiselle valmistujaispäivälle Berg ei ole tehnyt.

”Kirjoitusten päättymistä kyllä juhlistettiin kavereiden kesken. Mutta muuten ei nyt pääse viikonloppuisin keskustaan eikä niin paljon aikaa voi viettää isommalla porukalla. Tietokoneella pelataan pelejä”, kertoo Berg korona-arjestaan.

Etäpääsykokeiden kautta tietokonealalle

Berg on hakenut Ouluun ja Turkuun ammattikorkeakouluun. Tavoitteena on päästä opiskelemaan konetekniikkaa sekä tieto- ja viestintätekniikkaa. Pääsykokeet pidetään jollain tavoin etänä.

”Minulle ei ole väliä millaiset kokeet on, en niistä stressaa. Tietokoneiden kanssa haluaisin joka tapauksessa tulevaisuudessa jotain tehdä”, sanoo Berg.

Koronatilanne vei Bergiltä kesätyöpaikan Suomen Tivolissa.

”Aloitus on siirtynyt koko ajan, ehkä en pääse töihin ollenkaan. Työtehtävä olisi ollut laitteilla ja ottaa lippuja, huhtikuussa olisi lähdetty Suomen-kiertueelle. Lopulta olisi tultu Ouluun.”

Yhtä asiaa korona ei kuitenkaan muuta: heinäkuussa Berg suuntaa armeijaan Rovaniemelle.  

Oppilaitokset ovat järjestäneet etävalintakokeita hakijoille. Esimerkiksi Suomen yliopistot linjasivat, että perinteisiä valintakokeita ei ole koronatilanteen vuoksi mahdollista järjestää turvallisesti

Lue Opintopolusta lisää kesän valintakokeiden järjestelyistä