Taiteella yksinäisyyttä vastaan – ikäihmisten Taideklubit pyörivät jälleen Oulun seudulla

Maksuton klubitoiminta on ollut erittäin pidettyä ja moni osallistuja on kertonut Klubipäivän olevan itselleen viikon kohokohta. Kuvat: Ouka

Uutiset

Julkaistu: Kirjoittaja: Heidi Harju-Könnö

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Ikäihmisten maksuttomat Taideklubit käynnistyvät jälleen Oulun seudulla. Klubit kokoontuvat yhteensä kymmenen kertaa ja tapaamisten päätteeksi valmistetaan pienimuotoinen esitys tai näyttely. Osallistuminen ei vaadi aiempaa osaamista minkään taiteenlajin osalta, vaan tärkeintä on yhdessä olo. Ilmoittautumisaikaa on helmikuun puoliväliin.

”Tätä päivää odottaa aina koko viikon”, kertoo yksi osallistujista Oulun kaupungin kulttuuripalveluiden järjestämissä Taideklubeissa.

Klubit on suunnattu yli 65-vuotiaille oululaisille, jotka ovat elämässään jonkinlaisessa muutosvaiheessa, esimerkiksi jääneet leskeksi, muuttaneet juuri paikkakunnalle tai ovat muutoin sosiaalisen kanssakäymisen ja toiminnan tarpeessa.

Klubeissa tutustutaan taiteen tekemiseen ammattilaisten opastuksella. Tapaamisissa tehdään esimerkiksi runoja, kuvataidetta tai esittävän taiteen harjoituksia. Klubit kokoontuvat yhteensä kymmenen kertaa ja tapaamisten päätteeksi valmistetaan pienimuotoinen esitys tai näyttely. Osallistuminen ei vaadi aiempaa osaamista minkään taiteenlajin osalta. Tärkeintä on mukava yhdessä tekeminen taiteen tekemisen parissa.

Toimintaa on järjestetty Oulun seudulla vuodesta 2023 alkaen, jolloin se käynnistettiin alun perin osana Taiteen edistämiskeskuksen rahoittamaa hanketta.

Toimintaa on jatkettu myöhemmin osittain kaupungin hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen Hyte-rahoilla.  Klubitoimintaa jatketaan myös vuonna 2025. Klubeja järjestetään Keskustassa Caritas-Säätiön Toivo – yhteisötilassa, Tuiran Kirkolla, Sekä Oulunsalon ja Yli-Iin kirjastoissa. Klubien vetäjinä toimivat taiteilijat Niina Aho, Tatja Hirvenmäki ja Heta Haapsamo.

naiset piirtävät pöydän ääressä

Tapaamisissa tehdään esimerkiksi runoja, kuvataidetta tai esittävän taiteen harjoituksia.

Löytävä kulttuurinen vanhustyö auttaa arjessa

Toiminta toteuttaa Oulun kaupungin kulttuurihyvinvointisuunnitelmassa mainittua löytävän kulttuurisen vanhustyön mallia. Löytävä vanhustyö on kiireetöntä kohtaamista, jossa mahdollistetaan ikääntyneiden kuulluksi tuleminen ja heidän omien voimavarojensa vahvistaminen.  Tavoitteena on löytää ne yli 65-vuotiaat kotona asuvat, jotka kokevat yksinäisyyttä, ovat haastavassa elämäntilanteessa tai kaipaavat tukea löytääkseen elämäänsä mielekkyyttä ja sosiaalisia suhteita. Löytävän vanhustyön tarkoituksena on löytää yhdessä sellaisia ratkaisuja, jotka auttavat ikääntynyttä pitkäkestoisesti.

Osallistujia Taideklubeihin onkin etsitty monipuolisten verkostojen avulla. Löytävän vanhustyön verkoston, Löydetään yhdessä hankkeen, eri ikäihmisten kanssa toimivien järjestöjen, seurakunnan ja Pohteen Aino – neuvonnan ja ikäneuvolan kanssa yhteistyössä klubeihin on löytynyt toimintaan sitoutunut ja niistä hyötyvä osallistuja ryhmä.

Klubitoiminta on ollut erittäin pidettyä ja moni osallistuja on kertonut Klubipäivän olevan itselleen viikon kohokohta. Taideklubeihin osallistuminen on maksutonta, mutta vaatii ilmoittautumisen. Kevään taideklubeihin ehtii ilmoittautua vielä 14.2. asti.

Tietoa klubeista ja ilmoittautumisohjeet Valveen sivuilla.