Vapaaehtoisystävät tuovat iloa ja seuraa yksinäisten senioreiden arkeen

Hanna Räätärin ja hänen senioriystävänsä tapaamiset kuluvat usein esimerkiksi kirjallisuudesta keskustellen. Kuvat: Riku Määttä

Kaupunki

Julkaistu: Kirjoittaja: Riku Määttä

Jaa sosiaalisessa mediassa:

Oulussa on jo pitkät perinteet AVEK-ystävätoiminnasta, jolla ehkäistään ikäihmisten yksinäisyyttä ja syrjäytymistä. Vapaaehtoistoiminta tuottaa useimmiten hyvää mieltä autettavan kohteen lisäksi myös vapaaehtoiselle itselleen.

”Se oli aivan ylenpalttinen reissu, voi että meitä nauratti! Itsekseni olen nauranut vielä paljon jälkeenpäin!”

Näin kuvailee Vuolle Setlementin järjestämän AVEK-ystävätoiminnan piirissä oleva 84-vuotias oululainen seniori taannoista reissua Ideaparkiin yhdessä AVEK-vapaaehtoisen kanssa. Tämä onkin AVEK-ystävätoiminnan ytimessä – merkityksellisten hetkien ja kokemusten tarjoaminen yksinäisten senioreiden elämään.

AVEK-toiminta on ammatillisesti ohjattua vapaaehtoistoimintaa ja se on tarkoitettu pääsääntöisesti Oulun kaupungin kotihoidon asiakkaille. Toiminta on asiakkaalle maksutonta ja sitä rahoitetaan Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen järjestöavustuksella.

Sovitettavissa omaan rytmiin

Yksi AVEK-vapaaehtoisista on Hanna Räätäri, joka oli suunnitellut vapaaehtoiseksi alkamista jo pidemmän aikaa, mutta päätyi lopulta toimintaan mukaan osittain sattuman kautta muutama kuukausi sitten.

”Satuin Kädentaitomessuilla Vuolteen kojulle, jossa kerrottiin myös vapaaehtoistoiminnasta. Kyselin siinä toiminnan ehdoista, esimerkiksi siitä, kuinka paljon toimintaan pitäisi sitoutua.”

Kun Räätärille selvisi, että vapaaehtoistyön määrä olisi sovitettavissa täysin omaan elämänrytmiin, päätti hän ilmoittautua mukaan AVEK-toimintaan. Ilmoittautumisen jälkeen hänelle ryhdyttiin etsimään sopivaa paria. Ystäväparien muodostus ei tapahdu summanmutikassa, vaan Vuolle Setlementin vapaaehtoistoiminnan koordinaattori Pirjo Honkanen tutkii tarkasti seniorirekisteriä ja pyrkii yhdistämään vapaaehtoisen sopivan henkilön kanssa.

Minullakin on kiireinen arki töiden ja harrastusten myötä, mutta mielestäni ihan jokaiselta löytyy se tunti–kaksi kuukaudesta vapaaehtoistyöhön, jos sitä haluaa tehdä. On kuitenkin tärkeää, että tämän AVEK-toiminnan mittakaavan sai sovittaa omaan elämänrytmiin.
Hanna Räätäri

Pian Räätärille alkoikin tulla sähköpostiin ehdotuksia vailla ystävää olevista senioreista. Ehdotuksissa mainitaan esimerkiksi henkilön ikä ja sukupuoli, missä tämä asuu, ja millaisia asioita seniori tahtoisi AVEK-ystävän kanssa tehdä. Hanna sai tehdä ehdotusten pohjalta valinnan mielestään sopivasta ystävästä, jota he kävivät yhdessä koordinaattori Pirjon kanssa tapaamassa.

”Vielä tässäkin vaiheessa olisi saanut vaihtaa paria, mutta meillä lähti juttu hyvin käyntiin”, kertoo Räätäri ensitapaamisestaan senioriystävän kanssa.

Yleinen, mutta näkymätön ongelma

Senioreiden yksinäisyys on ongelma, jonka olemassaolo tiedostetaan, mutta jonka mittasuhteet saattavat yllättää.

Pohjois-Pohjamaan hyvinvointialueen (Pohde) tekemästä Minun arkeni ja elämäni -kyselystä käy ilmi, että vaikka jopa 80 prosenttia vastanneista senioreista arvioi päivittäisen elämänsä hyväksi tai erittäin hyväksi, kaipasi 43 prosenttia vastaajista arkeensa silti pientä tai isoa muutosta. Noin viidennes kaipasi muutosta juuri muihin ihmissuhteisiin kuin perheeseen.

Sanallisissa vastauksissa suuren muutostoiveen kohteiksi mainittiin esimerkiksi yksinäisyys, ihmissuhteet ja niiden muodostaminen, sekä ylipäätään ihmisten tapaaminen.

AVEK-ystävätoiminnan myötä Räätäri käy tapaamassa senioriystäväänsä vähintään kerran kuussa kahden tunnin ajan. Tapaamisia voidaan kuitenkin pitää tiuhempaankin, mikäli ystäväpari niin tahtoo ja se sopii aikatauluihin.

Oululaisseniorille AVEK-kohtaamiset ovat tärkeitä.

”Tuntuu kauhean kivalta, kun käy kylässä joku, jonka kanssa voi keskustella asioista. Kyllähän se ihan terapiaa on, keskusteluterapiaa”, hän pohtii.

Täysin yksin hän ei kuitenkaan jää ilman AVEK-toimintaakaan, sillä hänen poikansa asuu Oulussa ja he ovat päivittäisessä kontaktissa. Lisäksi hänen luonaan käy vierailemassa hoitohenkilökuntaa, mikä useille muille ikäihmisille saattaakin olla se ainoa päivittäinen ihmiskontakti.

Pieni teko, suuri vaikutus

AVEK-ystävätoiminnassa jokaiselle seniorille etsitään oma ystäväpari. Vapaaehtoisia on kuitenkin toiminnassa paljon vähemmän kuin ystäväparia odottavia senioreita, jolloin jonotusajat saattavat venähtää kovin pitkiksi. Kaikkien osapuolten etu olisikin, että toimintaan saataisiin mukaan lisää vapaaehtoisia.

Räätäri tunnistaa, että vapaaehtoistyöhön ryhtymiselle saa helposti kehitettyä mielessään kaikenlaisia esteitä – aivan kuin kaiken muunkin uuden aloittamiseen. Epäilykset kuitenkin karisivat, kun keskusteluyhteyden Vuolteen päähän sai auki. Lisäksi ajatukset omasta kiireestä ovat hänen mukaansa usein ylimitoitettuja.

“Minullakin on kiireinen arki töiden ja harrastusten myötä, mutta mielestäni ihan jokaiselta löytyy se tunti–kaksi kuukaudesta vapaaehtoistyöhön, jos sitä haluaa tehdä. On kuitenkin tärkeää, että tämän AVEK-toiminnan mittakaavan sai sovittaa omaan elämänrytmiin. Silloin siitä ei synny turhaa painetta, jonka myötä koko toiminnasta voisi kadota ilo.”

Lähikuvassa käsi ottaa munkin lautaselta, jota toinen henkilö pitelee kahdella kädellä.

AVEK-ystävätoiminta tuo merkityksellisiä kohtaamisia niin seniorin kuin vapaaehtoisenkin arkeen.

AVEK-ystävätoiminta ei ole ainoa Vuolle Setlementin koordinoima vapaaehtoistoiminnan muoto, vaan erilaisista vaihtoehdoista jokainen voi löytää itselleen sopivan.

“Minulle oli selvää, että haluan työskennellä ikäihmisten parissa. Jollekin toiselle se asia voi olla vaikka lapset tai torimyynti. On kuitenkin tärkeää, että vapaaehtoistoimintaan on tunteen palo”, Räätäri tuumii.

Monenlaista yksinäisyyttä

Vuolle Setlementin Pirjo Honkanen ja seniori- ja vapaaehtoistoiminnan päällikkö Minna Lassila kertovat, että yksinäisyyden määritelmä ei ole yksiselitteinen.

”Yksinäisyys on ongelma monenlaisissa elämäntilanteissa. Ihminen voi olla yksinäinen, vaikka hän osallistuisi aktiivisesti harrastuksiin ja kotitaloudessa asuisi muitakin. Joku taas voi olla yksinäinen, jumiutunut kotiin, eikä käy edes kaupassa.”

Seniorit saattavat kohdata yksinäisyyteen johtavia haasteita helpommin jo pelkästään korkean iän realiteettien vuoksi.

”Ikäihmisten kohdalla sosiaaliset verkostot voivat vähentyä, jopa hävitä kokonaan, puolison tai ystävien menehtymisen vuoksi. Myös lapset saattavat asua kaukana, jopa toisella puolella maapalloa.”

Yksittäisen ihmisen kohdalla vapaaehtoinen ystävä todella voi parhaimmillaan poistaa haitallisen yksinäisyyden kokemuksen ja tuoda elämään iloa sekä toivoa.

Jo pienikin aito kohtaaminen ja kuulluksi tulemisen kokemus voi kuitenkin auttaa poistamaan yksinäisyyttä ja tuomaan toivoa elämään.

”Yksittäisen ihmisen kohdalla vapaaehtoinen ystävä todella voi parhaimmillaan poistaa haitallisen yksinäisyyden kokemuksen ja tuoda elämään iloa sekä toivoa”, Lassila ja Honkanen kertovat.

Vapaaehtoistyössä voi siis olla kyse elämän käännekohdasta. Toimintaa on kuitenkin vaikeaa toteuttaa tarvittavassa mittakaavassa resurssiongelmien vuoksi. AVEK-toiminnan rahoitus laski vuonna 2023 neljännekseen entisestä ja toimintaa on jouduttu sopeuttamaan pienemmän budjetin puitteisiin. Pirjo Honkasen mukaan tilanne on murheellinen.

”Ystävien tarve ikääntyneiden arjessa ei ole poistunut mihinkään. Kaikille halukkaille ei riitä vapaaehtoisia, joten vapaaehtoisten löytämiseen ja rekrytointiin tarvittaisiin enemmän resursseja. Työaikaa ei myöskään riitä siihen, että kaikki ystävää kaipaavat ikääntyneet saataisiin haastateltua ja toimintaan mukaan.”

Iloa ja merkitystä myös tekijälle

Vapaaehtoistoiminnan tehtävä on tuottaa hyvää mieltä autettavan kohteen lisäksi myös vapaaehtoiselle itselleen. Hanna Räätäri toivoo, että AVEK-ystävätoiminta johtaisi myös pitkäkestoisempaan ihmissuhteeseen.

“En halua ajatella olevani vain joku hyväntekijä. Toivon aidosti, että raja vapaaehtoistoiminnan ja ihmissuhteen välillä häilyy, ja saan oikean ystävän.”

Räätäri ja hänen senioriystävänsä ovatkin jo suunnitelleet tekemistä tulevien kuukausien ajalle.

“Taidemuseoon olen kaipaillut kaveria mukaan, ja Kasvitieteellisessä puutarhassa olisi kiva käydä myös”, listaa seniori tulevia suunnitelmia.