OYSin K-rakennuksen purkaminen alkaa – vaikuttaa pysäköintiin sairaalan alueella

OYSin K-rakennuksen purkaminen alkaa. Kuva: Pohde
OYSin suuressa uudistushankkeessa on edetty vaiheeseen, jossa aletaan valmistella vanhan K-rakennuksen purkamista ja uuden C-rakennuksen rakentamista. Työmaan takia osa sairaalan edustan parkkipaikoista poistuu käytöstä.
OYSin sairaalan piha-aluetta rajataan tiistaista 1. huhtikuuta alkaen K-rakennusosan edustalta työmaakäyttöön, ja samalla asiakkaiden käytöstä poistuu osa piha-alueen pysäköintipaikoista. Vanhaa K-rakennusta aletaan purkaa tulevan C-rakennuksen tieltä.
Pohteen mukaan kulku vanhan sairaalan vielä käytössä oleville sisäänkäynneille on mahdollista töistä huolimatta. Rajaus ei vaikuta myöskään sairaala-alueen läpi kulkevan tien liikennejärjestelyihin.
Piha-alueen lisäksi pysäköintipaikkoja on muun muassa uuden sairaalan yhteydessä sijaitsevassa Kuuraparkissa ja alueen muissa pysäköintitaloissa.
Uutta C-rakennusta on suunniteltu rakennettavaksi vuosina 2025–2028. Pohteen tavoitteena on aloittaa rakennustyöt ensi kesän jälkeen. C-rakennuksen tontille varataan uudisrakentamisen mahdollisuus myös Oulun yliopiston ja Oulun ammattikorkeakoulun tarpeisiin.
C-rakennus on osa vuonna 2012 käynnistettyä OYS 2030 -uudistamisohjelmaa, jonka merkittävimpinä osina ovat jo valmistuneet viime vuonna toimintansa aloittaneet A- ja B-rakennukset. Kaikkinensa rakentaminen ja vanhan sairaalakannan purkaminen jatkuu vuosikymmenen loppuun. Parhaillaan työn alla on F-rakennus, jonka odotetaan valmistuvan ensi kesänä.